De Provincie Utrecht zet het in een besluit van Gedeputeerde Staten van 9 februari 2016. Het AD bericht erover en citeert de volgende zin: ‘Voor de internationale bezoeker zijn de afstanden in Nederland zo klein dat ze vergelijkbaar zijn met de afstanden en reistijden tussen wijken binnen wereldsteden’. Deze zin is weer een citaat dat door de provincie Utrecht geplukt is uit de ‘Voortgangsrapportage Gastvrijheidseconomie’ van eind december 2015 van het ministerie van Economische Zaken. Toerisme dus. Nederland wordt als metropool gepresenteerd door California als norm te nemen: ‘de afstand tussen Anaheim en Malibu in Los Angeles net zo groot als de afstand tussen Amsterdam en Enschede.’ Zo klinken holle frasen van het bestuurlijk denken.
De Stijl dus. Die kunstbeweging uit de eerste helft van de 20ste eeuw met namen als Theo van Doesburg, Piet Mondriaan, Vilmos Huszár, Bart van der Leck, J.J.P. Oud, Jan Wils en Gerrit Rietveld die een hervorming van de samenleving voorstond via de kunst. Honderd jaar na de oprichting wordt het historisch besef aan De Stijl door Nederlandse overheden omgevormd tot een verlengstuk van economie en toerisme. De Stijl als gezonken cultuurgoed is niet langer kunst. Als ‘een fysieke verbinding (landmark) tussen Utrecht en Amersfoort.’ De herinnering aan De Stijl wordt verdrongen door krachttaal en opgesloten in het bestuurlijk denken over promotie, citymarketing en gastvrijheidseconomie. Uiteraard met ‘activatie van het bedrijfsleven’ en subsidie.
Foto: Schermafbeelding van deel ‘OPENBAAR VERSLAG VERGADERING GS UTRECHT 09-02-2016’.
Ik zie heel duidelijk hoeveel er op gemaakt mag worden, dat bedrag is in een mum van tijd geconfisceerd door partijen.Ik mis alleen operationaliseerbare doelstellingen en een businessplan en een mogelijkheid tot eerlijke evaluatie, dzw niet alleen dat het steengoed was, dat weet ik nu al, want die investering is al gedaan. Ik mis n activiteitensysteemmodel met gedeeld eigenaarschap en draaiboek + hoe om te gaan met fricties en tegenvallers. De naam:ach, what’s in a name. 30 min kent de naam niet, vermoed ik, had iets beeldender kunnen zijn, afh. van wie je wilt trekken, ouderen in dit geval?
LikeLike
LikeLike
Pingback: Het jubileumjaar 2017 De Stijl: marketing, gezonken cultuurgoed en platvloersheid | George Knight
Pingback: Vulgarisering van dode kunstenaars: Rietveld, Mondriaan. Dansje van JB Productions en kunsthandel van het Stedelijk Museum | George Knight